Jan Braum, osobní stránky
 České Budějovice - Novohradsko - Chalupaření - Literatura faktu - Bonsai - Podzemí - Swing - Rocková muzika 

Benny Goodman

Swing se vrací .....

Mužem na obrázku není nikdo jiný, než velký jazzman, klarinetista, kapelník, skladatel, král swingu - Benny Goodman.

Kritik Tom Scanlan prohlásil:

"Kdo ví, zda by vůbec vznikla swingová éra bez Goodmana?" (Matzner - Wasserberger, Jazzové profily 1969).

Swing?

Byla to jen módní vlna jazzu 30. a 40. let, která je dávno za námi? Jsem osobně přesvědčen, že ne tak docela. Dle mého názoru tato hudba má i dnes co říci svým posluchačům, nejen pamětníkům. Přetrvá. Je to klasika. Stejně jako éra rock'n rollu je za námi o více než celou generaci a stále má tato hudba své posluchače i mezi mladými, stejně tak swing zůstává. Je krásné, když aspoň někdy z rozhlasu nebo televize zazní swingová muzika. Je to ale vzácnost. Mladí tuto hudbu nemají vlastně šanci poznat.

Ale živě je možno slyšet kapely, které tuhle hudbu hrají i dnes. I u nás jsme si v poslední době mohli zajít v několika městech na koncert evropského Orchestru Glenna Millera, skvělou a záslužnou práci odvádí třeba Ondřej Havelka a mnoho dalších... I u nás v Jižních Čechách.

Zkuste si někdy poslechnout třeba vystoupení Swingového tria "AVALON", Jakub Šafr - klavír, Martin Voříšek - klarinet, Jan Kubeš - bicí, skladby 30. a 40. léta z repertoáru Benny Goodmana, George Gershwina, Duke Ellingtona a dalších. Kde? Kdy? Kalendář koncertů a vystoupení najdete opět na jejich domovské stránce - http://www.jakubsafr.cz/. Ale nejméně jednou za měsíc hrají u nás v Českých Budějovicích v kabaretu "U Váňů". Většinou s vybraným hostem - Petra Ernyeiová, Marek Rejhon, Martin Zpěvák, Tomáš Černý, a další. Posledně nám zazpívala Petra Ernyeiová, jejíž sametový hlas umocnil melodie i sóla s mnoha improvizacemi jednotlivých muzikantů. Kdo má tuhle hudbu rád, nenajde nic lepšího. Skvělá hudba, skvělá nálada.A ještě jednu kapelu z Českých Budějovic není možno nevzpomenout. Ano, je to budějovický "bigband" - Swingový orchestr Václava Hlaváče. Tento skutečně "big" orchestr vznikl před několika lety většinou ze žáků Umělecké školy pod vedením Václava Hlaváče, zapáleného celý život pro tuhle muziku (mj. dlouholetého trumpetisty budějovického orchestru "Metroklub"). Repertoár? Hudba velkých bigbandů - Glenna Millera, Duke Ellingtona a dalších.

Starobylé město Tábor patří odjakživa také do jižních Čech. Nelze proto opomenout, že i tady se hraje dobrá muzika. Přesvědčte se sami a poslechněte si táborskou kapelu Swing band Tábor! Ostatně se můžete podívat i na jejich Internetové stránky:


Ne, na této stránce nenajdete žádnou encyklopedii jazzu, ani jeho žánrů.

Neodpustím si ale zalovit ve vzpomínkách na 50. a 60. léta a uvést zde alespoň několik jmen filmů, ze kterých se tenkrát některé hrály dokoce i u nás (a pro zájemce i ukázky z YouTube - tam se totiž najde všechno...)

Swing ve filmu:
Mé oblíbené filmy s jazzovými muzikanty a jejich hudbou

Filmy zejm. 30. až 50. let se známými hvězdami jazzu a filmu - Glenn Miller, Tommy Dorsey, Louis Armstrong, Bink Crosby, Frank Sinatra, Gene Kelly, James Stewart, William Holden, Fred Astaire, Rita Hayworth, Kim Novak, Grace Kelly, Ginger Rogers, Doris Day, Lena Horne, Connie Boswell, Danny Kaye a řada dalších....

Tak tady jsou jejich názvy a ukázky na YouTube.... (pro přehlednost řazeno podle abecedy)A ještě pár jmen, která se tehdy vryla do mé studentské duše a která jsem denně slýchával z rádia na krátkých vlnách v pořadu "Music USA": Benny Goodman, Harry James, Glenn Miller, Tommy a Jimmy Dorsey, Count Basie, Louis Armstrong, Charlie Barnet, Duke Ellington, Gene Krupa, Artie Shaw, Woody Herman, Lionel Hampton, Ray Anthony, Billy May, Les Brown..... a zpěváci Bing Crosby, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Joe Williams a další..... (asi jsem jich spoustu vynechal?)
A jména těch našich taky ještě znáte? Karel Vlach, Karel Krautgartner, Rudolf Cortéz, Gustav Brom, Luděk Hulan.....
Glenn Miller
Glenn Miller
Benny Goodman
Benny Goodman
Duke Ellington
Duke Ellington
Count Basie
Count Basie
Duke Ellington
Louis Armstrong
Frank Sinatra
Frank Sinatra
Ella Fitzgerald
Ella Fitzgerald
Rudolf Cortéz
Rudolf Cortéz

Benny Goodman Quartet
Benny Goodman Quartet

Count Basie Big Band
Count Basie Big Band (rok 1940)
(saxofony: Buddy Tate, Tab Smith, Jack Washington, Lester Young, trubky: Buck Clkayton, Ed Lewis, Al Kilian, Harry Edison, trombony: Vic Dickenson, Dickie Wells, Don Minor, rytmikcká skupina: Count Basie piano, Walter Page bass, Freddie Green guitar, Jo Jones bicí)

   


E-mail
braum.jan@gmail.com