Jan Braum, osobní stránky
 Úvod . České Budějovice . Novohradsko . Chalupaření . Literatura faktu . Bonsai . Podzemí 
Balls

Historie

Balls "Nešťastným pokusem produkovat v Birminghamu supergroup" - tak byla skupina Balls pojmenována bývalým kytaristou Move Trevorem Burtonem, jako součást pochybného pokusu získat si publicitu a reklamu (přestože skupina zahrnovala i členy Wizzard a ELO).

Byl to právě Trevor Burton, kdo opustil na začátku roku 1966 skupinu Balls a odešel jako spoluzakladatel do nové kapely The Move, z níž pak odešel v roce 1969, aby se připojil k Birminghamské skupině The Uglys, kde nahradil odcházejícího Willie Hammonda. Později v únoru roku 1969 Trevor Burton spolu s jediným zbývajícím původním členem The Uglys zpěvákem Steve Gibbonsem vytvořili spolu s Denny Lainem (ex-zpěvák a kytarista z Moody Blues) novou skupinu, která přijala nové jméno Balls.

Manažerem Balls byl bývalý manažer Moody Blues a Move Tony Secunda spolu s Mikem Kellie (bývalým bubeníkem Spooky Tooth). Secunda pokračoval v trendu "Chris Blackwell's Traffic" a zařídil pro novou skupinu soustředění na venkově v pronajaté chatě na Berkshire Downs a také najal pro skupinu provozního producenta Jimmy Millera pro nahrávání. Tony Secunda zařídil též výplatu záloh od gramofonové firmy, skupina mohla začít skládat a nahrávat nové písně, zatímco pro živá vystoupení hráli většinou místní hity.

V sestavě skupiny Balls se vystřídali různí hudebníci - např. hráči bývalých The Uglys členové ELO Richard Tandy a Dave Morgan, a Keith Smart, který se později připojil k Royovi Woodovi a jeho Wizzard. Bubeník Mike Kellie opustil skupinu a byl nahrazen Alanem White, který byl členem John Lennonovy slavné "Plastic Ono Band". Ale brzy pak vyvstaly jiné problémy a začaly vznikat nevyhnutelné neshody ohledně hudebního směru. Tony Secunda ztratil zájem na další spolupráci se skupinou a Balls se krátce nato začaly rozpadat.

Přes zřejmý potenciál skupiny to bylo nešťastné nahrávat a vydávat pouze ojedinělé singly, prostě to nevycházelo až do září 1971, od kteréžto doby Balls přestaly existovat. Píseň Fight For My Country (Boj Za Mou Zemi) byla rázná protiválečná hymna, složená a zpívaná Trevorem Burtonem a také zahrnovala doprovodné vokály Steve Gibbonse a Denny Laina, který hrál v této skladbě na basovou kytaru.

Během roku odešel z Balls Steve Gibbons a připojil se ke Birminghamské skupině Idle Race, která se nakonec stala skupinou Steve Gibbons Band. Alan White se později připojil ke skupině Yes. Také Denny Laine odešel a přidal se ke skupině Ginger Baker's Airforce, a později se připojil k Paulu a Lindě McCartney, spolu s nimiž se stal zakládajícím členem Wings. Tato skupina byla po deset let velice úspěšná na světové rockové scéně. Denny Laine byl např. na konci roku 1970 s Paul McCartneyem spoluautorem písně Mull Of Kintyre, která se stala jedním z největších a nejprodávanějších hitů všech dob. Nakonec se Trevor Burton připojil ke Steve Gibbonsovi ve Steve Gibbons Band. Skupina vydala v 1976 úspěšný singl s Chuckem Berrym - píseň Tulane a podnikla úspěšné turné v USA.

Trevor Burton pokračuje dosud ve vystupování v Birminghamu a okolí jako poctivý a tvrdě pracující vedoucí zpěvák a kytarista ve vlastní kapele Trevor Burton Band a Steve Gibbons také zůstává známou osobností na místní hudební scéně, žije a působí v Harborne, Birmingham.

Sestava skupiny

Trevor Burton - vocal & guitar
Steve Gibbons - vocal, harmonica
Denny Laine - bass guitar, vocal
Dave Morgan - bass guitar
Keith Smart - drums
Richard Tandy - keyboards
Alan White - drums
Mike Kellie - drums
Jackie Lomax - guitar, vocal

Nahrávky Balls

Single:
Fight For My Country / Janie Slow Down (45 ot. - Wizard WIZ 101), září 1971
Birmingham Main

   
E-mail
janbraum@volny.cz