Jan Braum, osobní stránky
 Úvod . České Budějovice . Novohradsko . Chalupaření . Literatura faktu . Bonsai . Podzemí 
OrKestra

Historie

OrKestra - Mik & Kelly V roce 1986 vyšlo poslední album skupiny ELO "Balance Of Power", které natočila "lineup" zúžená na poué tři hráče (Jeff Lynne, Bev Bevan a Richard Tandy). V tomto roce jsme mohli skutečně již naposledy vidět ELO živě, pak skupina přestala existovat a Jeff Lynne se plně věnoval své kariéře jako producent. Ale již předtím nedělal Jeff žádné tajnosti s tím, že již nemá žádné další plány pro ELO po tom, co skončí turné 1986.

Player - Am I A Dreamer Již v roce 1983 po natočení alba "Secret Messages" došlo k roztržce mezi Jeffem a Kellym Groucuttem. Kelly odchází z Electric Light Orchestra a začíná svou sólovou kariéru. Proto se i Mik Kaminski, který rovněž hledal nové působiště, když Jeff Lynne oznámil svůj úmysl ukončit dráhu ELO, připojil k novému projektu Kellyho Groucutta - Player a hrál sólo na housle na A-straně nové verze singlu "Am I A Dreamer" (1986).

Kelly Groucutte a Mik Kaminski chtěli uvést živě své "ELO songy", ale byli si vědomi, že pod jménem skupiny Player to není možné. Sehnali proto vhodné hudebníky a oba společně založili novou kapelu "OrKestra", která zachovávala živou hudbu stylu Electric Light Orchestra. Mik hrál housle a byl spoluskladatelem, jako host se připojil Hugh Mc Dowell s violoncellem. Pořádali společně řadu živých vystoupení po Británii (1987 až 1989). Nejčastěji hranými songy byly: "Twilight, Evil Woman, Some Kind Of Magic, Livin' Thing, Rock'n'Roll Fever, Don't Turn Away, Mr. Blue Sky, Vile Din-Nutrocker, The Fox, Clog Dance, Showdown, Ma-Ma-Ma Belle, Can't Get It Out Of My Head, Wild West Hero, Turn To Stone, Sweet Talkin' Woman, Confusion, Do Ya, Rockaria!, Hold On Tight, Don't Bring Me Down a Roll Over Beethoven". Songy "Vile Din" (Mik's Solo), "Nutrocker" a "Clog Dance" byly převzaty z repertoáru Violinski, "The Fox" a "Rock'n'Roll Fever" byly Kellyho songy a "Some Kind Of Magic" a "Don't Turn Away" vznikly nově jako skladby skladatelské spolupráce v OrKestra Kelly Groucutta, Terry Pardoe a Mika Kaminskiho.

Po živém vystoupení v dubnu 1987 v Shotover Hall v Oxfordu podal Jeff Lynne dokonce na členy OrKestra žalobu u soudu pro klamnou publicitu při používání názvu "OrKestra", který nápadně připomínal Electric Light "Orchestra" a pokus profitovat z publicity ELO využíváním matriálů ELO a Jeffa Lynna. Mik a Kelly však přísahali, že nikdy tento úmysl spojovat jméno OrKestra s ELO neměli a slíbili, že nikdy v budoucnu žádné zájmy a práva nebudou porušovat.

V roce 1988 byla skupina "OrKestra" angažována Peterem Kuysem, (producentem Kellyho od r. 1982) k nahrání soundtracku pro film nazvaný "Summer Job". Zde zazněly hity "Some Kind Of Magic", "Bring On The Dancing Girls", "Hold On To Love" a "Don't Turn Away". Film sám byl mladistvá pubertální komedie, který nezískal nějaké ceny. Dalším filmem, na kterém skupina spolupracovala, byl film nazvaný "Midnight", uváděný Tony Curtisem, kde zazněly skladby "This Is The Night" a "Crazy, Crazy". Soundtrackové album nebylo vydáno.

Beyond The Dream Pod jménem OrKestra byla vydána dvě alba - 1991 v Holandsku album "Beyond The Dream" s 11 skladbami, když song "Crazy, Crazy" byl přejmenován na "Who's That Calling". Jako speciální host na albu vystupoval Hugh McDowell. Jako první skladba na albu byla vybrána nádherná píseň skladatelské trojice Kelly, Mik a Hugh "Fly Away".
Roll Over Beethoven Druhým albem, vydaným v květnu 1993 opět v Holandsku, bylo "Roll Over Beethoven" se 13 skladbami, z nichž 8 bylo uvedeno již na prvním albu "Beyond The Dream". Toto album nebylo nikdy vydáno v mateřké zemi (UK). "Novými" skladbami byly "Dirty Old Town" (poprvé nahrána v r. 1991) a rock'n'roll "Rock'n'Roll Fever" a dál znovu vydané "Dear Mama" a "Sea Of Dreams", převzaté z Kellyho dřívější tvorby ze sólového alba "Kelly".

Mik a Kelly v ELO Part 2 V roce 1991 však Kelly a Mik opouštějí skupinu OrKestra po několika živých vystoupeních jako hosté nově utvořené skupiny Electric Light Orchestra Part II na turné v Německu. V říjnu 1992 se na žádost Beva Bevana definitivně připojují k ELO Part II jako řádní členové .... a to byl konec OrKestra.

Line-up 1987:

Kelly Groucutt - lead vocals, bass,
Mik Kaminski - violin,
Terry Pardoe - synthesizer,
Clive Poole - guitar,
Chris Tew - synthesizer,
Mac Poole - drums.
Od ledna 1988 odchází bubeník Mac Poole a je nahrazen Simonem Foxem.

Vydaná alba :

Beyond The Dream
Roll Over Beethoven - 1993

Birmingham Main
   
E-mail
braum.jan@gmail.com