Jan Braum, osobní stránky
 Úvod . České Budějovice . Novohradsko . Chalupaření . Literatura faktu . Bonsai . Podzemí 
Carl Wayne & The Vikings

Biografie:

Carl Wayne & The Vikings Tato skupina byla velmi známá v Midlandu na počátku 60-tých let a zůstane významnou už vzhledem k tomu, že zde začínali někteří budoucí muzikanti, zakladatelé skupiny The Move.

Na konci 50-tých let se skupina nazývala The Vikings a založil ji Terry Wallace z Nechells v Birminghamu. Vedoucím zpěvákem skupiny byl George "Duke" Mann, jehož mladší bratr Johnny Mann se také připojil jako kytarista.

Duke byl nakonec nucen skupinu opustit a nastoupit vojenskou službu, kde byl přidělen k Robertu Hughesovi, jehož umělecké jméno bylo Bobby Valantine. Vikings již začali získávat dobrou pověst v okolí Birminghamu, když však jejich vedoucí kytarista John Kirby tragicky ochrnul při autonehodě. Zpěvák Bobby Valentine se rozhodl odejít ze skupiny a na jeho místo byl přijat Keith Powell, jehož otec se stal manažerem skupiny.

The Vikings Colin Tooley se narodil 18. srpna 1944 a bydlel v Birminghamu v Hodge Hill. Jeho první skupina byla nazývána G-Men, která vznikla na konci 50. let během skifařské módy, když hráli k tanci v The Curzon Coffee Bar. Colin Tooley vzpomínal na slušné výdělky, když měl kapsy tak naplněné mincemi, že měl až problém, aby mu nepadaly kalhoty. V té době zpíval a hrál na basovou kytaru, ačkoli jeho schopnost hrát na tento nástroj byla zřejmě sporná.

Colin Tooley stal se profesionálem když se připojil v r.1961 ke skupině "Keith Powell & The Vikings" jako náhradní zpěvák, když Keith Powell onemocněl a byl neschopen k účasti na některých dohodnutých vystoupeních. Pro roli frontmana si Tooley změnil své jméno na Carl Wayne a svůj image doplnil růžovým oblekem. Setkal se tak s takovým úspěchem, že když se Powell vrátil, Carl Wayne měl dovoleno zůstat a hrát pravidelně se skupinou jako druhý zpěvák. Skupina změnila jméno na Keith Powell, Carl Wayne & The Vikings.

Během jednoho roku došlo nevyhnutelně mezi Powellem a Waynem ke tření, takže Keith Powell nakonec odešel spolu se svým otcem-manažerem skupiny, aby později vytvořili novou skupinu Keith Powell & The Valets. Carl Wayne převzal nyní vládu jako frontman a v lednu 1963 skupina na celých šest měsíců odjela na ojednávku hrát do Německa. Po svém návratu do Birminghamu se Carl Wayne & The Vikings rychle etablovali jako jedna z "top-skupin" města Birminghamu spolu s Mike Sheridan & The Nightriders a The Spencer Davis Group.

V r. 1964 Carl Wayne & Vikings uzavřeli smlouvu s Pye Records a nahráli svůj první singl "What's A Matter Baby" u Hollick & Taylor Studios v Handsworth. Brzy potom opustil skupinu basista Barry Harper a nahradil ho Chris Kefford ze skupiny zvané Chantelles těsně před vydáním jejich druhého singlu "This Is Love/You Could Be Fun At The End Of The Party".

Chris "Ace " Kefford pocházel z Yardley Wood a jeho první skupina se jmenovala Chris & The Shades, kterou založil spolu se svým starším strýcem zvaným také Chris. Později se přejmenovali na Steve Farron & The Chantelles, ale rozpustili se koncem r. 1963. Chris spolu se svým strýcem se připojili k birminghamskému zpěváku Danny Kingovi jako doprovodná skupina pro příležitostná vystupování. Aby se vyhnul zmatkům se stejnými jmény se svým strýcem, nejmladší Kefford přijal umělecké jméno "Ace", které se brzy ujalo.

The Vikings Dalším singlem skupiny Carl Wayne & Vikings byla píseň Danny Kinga "This Is Love", zpívaná Dannym Kingem v duetu s Carlem, ale žádného většího úspěchu se nedočkala. Jako poslední pokus vydali v USA singl "My Girl/Shimmy Shammy Jangle", ale i tady se setkali s malým zájmem. Po zrušení nahrávací smlouvy si Carl Wayne & Vikings na začátku roku 1965 zabezpečili více vystupování v Německu, ale těsně předtím, když měli odejet, odešel bubeník Dave Hollis a musel být rachle nahrazen. Tak do skupiny přichází Bev Bevan, hrající dosud ve skupině The Diplomats.

Carl Wayne & Vikings odešli do Düsseldorfu, ale pracovní podmínky v Německu byly v té době zničující a skupina se brzy vrátila do Birminghamu, kde si zabezpečili místo v Cedar Clubu v Constitution Hill. V 60. letech v Birminghamu byl Cedar Club místem přehlídek místních birminghamských skupin, které zde pravidelně hrály, např. Danny King & The Mayfair Set a Mike Sheridan & The Nightriders. Tak již začátkem r. 1966 měli možnost různí členové těchto tří skupin setkávat se společně na spontánních džemových setkáních.

Jednou večer vystupovali v Cedar Clubu Davy Jones & The Lower Third z Londýna a jejich zpěvák (který si v jednom dni změnil své jméno na David Bowie) vybízel Trevora Burtona z Mayfair Set a Ace Kefforda z The Vikings, aby zvážili vytvoření své vlastní skupiny. Roy Wood ze skupiny Mike Sheridan & The Nightriders byl také zaujat touto myšlenkou a když Ace Kefford seznámil s tímto plánem Carla Waynea, Carl nabídl své služby jak frontman. Jako bubeník byl vybrán Bev Bevan. (John Bonham, který v té době hrál se skupinou Kefforda strýce "Way Of Life", byl také vyzýván, ale nabídku odmítl. Bonham se krátce angažoval ve skupině Roberta Planta "Band Of Joy").

Tak vznikla nová skupina "The Move", ale to také znamenalo konec pro The Vikings. Roye Wooda nahradil v Nightriders kytarista Johnny Mann a Terry Wallace se připojil k Mike Sheridan's New Lot a dosud příležitostně vystupuje v okolí Birminghamu.

Sestava skupiny:

Dave Hollis - drums (skončil 1965)
Johnny Mann - lead guitar
Terry Wallace - guitar, vocal
Barry Harper - bass guitar (připojil se 1961, skončil 1964)
Keith Powell - lead vocal (skončil 1962)
Carl Wayne - lead vocal (připojil se 1961)
Chris 'Ace' Kefford - bass guitar, vocals (připojil se 1964)
Bev Bevan - drums (připojil se 1965)

Carl Wayne & The Vikings 1960's Record Releases:

Singles:
What's The Matter Baby/Your Loving Ways (Pye 7N 15702) 1964
This Is Love/You Could Be Fun (At The End Of The Party) (Pye 7N 15824) 1965 (with Danny King)
My Girl/Shimmy Shammy Jangle (ABC 10752) 1965 (U.S. release only)


Birmingham Main
   
E-mail
janbraum@volny.cz