Jan Braum, osobní stránky
 Úvod . České Budějovice . Novohradsko . Chalupaření . Literatura faktu . Bonsai . Podzemí 
Denny Laine & The Diplomats

Biografie:

Denny Laine & The Diplomats The Diplomats byla jedna z nejznámějších birminghamských skupin (Brumbeat), která bohužel nikdy nevydala žádnou svou nahrávku, ačkoliv část členů se později stala významnými muzikanty a členy dvou nejúspěšnějších a vlivných skupin v Birminghamu let šedesátých.

Beverley "Bev" Bevan se narodil 25. listopadu 1945 a vyrostl ve Sparkhill v Birminghamu. Jako dospívající se učil hrát na bubny a s některými přáteli z Moseley Grammar School založil na začátku r. 1960 první skupinu. Sestavu hráčů tvořili Phil Ackrill, Tony Lewis a Ronnie Smith s kytarami, Bobby Davis Bev Bevanův spolužák, občas působící jako zpěvák ale častěji jako doprovod. První zkušenosti sbírala skupina v Hall Green Youth Club, kde hráli většinou instrumentálky podle vzoru The Shadows. Davis se stal nakonec profesionálním komikem a měl hodně úspěchů, zejména když si změnil své jméno na "Jasper Carrott".

Poté, co zkoušeli různá jména, stala se skupina známá jako The Senators a začala dostávat různé příležitosti v okolí Birminghamu, včetně pravidelných vystoupení v neslavné Las Vegas Coffee Bar blízko centra města. Poté, co opustil školu, Bev Bevan začal pracovat v obchodním domě "The Beehive" v centru Birminghamu, a to až do r. 1962, než se setkal se zpěvákem Brianem Hinesem, který hledal pro svá vystoupení doprovodnou skupinu.

Brian Hines se narodil 29. října 1944 a bydlel v Holcombe Road, Tyseley. Nadaný zpěvák a kytarista, jednou z prvních skupin, kde působil, byli Johnny Dean & The Dominators, hrající pravidelně v The Mermaid pub na Stratford Road. S The Dominators také hrál bubeník Tim Bellamy a kytaristé Tony Elson a Dave Wheeland. "Johnny Dean" bylo dřívější jméno Briana Hinese, když ještě pracoval v elektrooddělení u Rackhams, snil ale o tom stát se profesionálem a brzy přesvědčil Dominators, aby se stali jeho novou doprovodnou skupinou. Brian si pak změnil své jméno na "Denny Laine" a Dominators byli přejmenováni na "The Diplomats".

Bohužel ne každý chtěl Denny Laineovu úroveň závazku, a tak Tony Lewis a Ronnie Smith ze skupiny odešli a naopak k Diplomatům se připojil basový kytarist Dave Wheeland, který již hrál předtím v Dennyho staré skupině Dominators. The Diplomats byli dobře přijati místní veřejností a jejich vystoupení byla žádána v Birmingham i okolí. Denny Laine začal také skládat pro skupinu nové originální písně, ačkoli v té době to u nezavedených skupin bylo spíše vzácné vystupovat se svými vlastními skladbami. Dave Wheeland později opustil Diplomaty a odešel do Austrálie. Byl nahrazený Steveem Hortonem. Jako pokus pro svou propagaci si všichni z The Diplomats odbarvili vlasy na blond a všude malovali své logo se jménem "DENNY LAINE AND THE DIPLOMATS". Skupina byla nyní schopná brát objednávky na svá vystoupení nejen v okolí Birminghamu, ale občas se pustili i do Londýna.

V té době o skupinu projevila zájem také Gramofonová Firma EMI a podepsala s ní smlouvu. Ačkoli množství písní bylo nahráno pod řízením Johna Bircha (produkoval také "Freddie And The Dreamers"), nic z nahrávek Denny Laine and The Diplomats nebylo nakonec vydáno. To také mohlo být zdrojem pokračující frustrace Denny Lainea, čekajícího na svůj "velký den".

Jeden večer, když Diplomaté vystupovali v Scunthorpe, byli osloveni mladým interpretem známým jako Nicky James, který přesvědčil skupinu, aby jej doprovodila při jeho vystoupeních v některých písních. Denny Laine byl tak zaujat jeho výkonem, že jej bezprostředně požádal, aby se jako zpěván připojil k Diplomats a tak se skupina stala "NICKY JAMES with DENNY LAINE and THE DIPLOMATS". Náhodně Nicky James byl také ze Západu Midlands a vyrostl v Black Country - městě Tiptonu.

Denny Laine & The Diplomats Bylo to na začátku roku 1963 po příchodu Nickyho Jamese do skupiny, když Diplomats prošli úspěšně zkouškou známého producenta Tony Hatche z gramofonové firmy Pye record company. Skupina byla nyní schopna vystupovat i v Londýně a nahrávky některých písní včetně originální kompozice Dennyho Lainea zvané "Forever And A Day" byly připraveny k vydání jako singly. Bohužel, jak byli The Diplomats později informováni od Pye record company, smlouvu nebylo možno naplnit, a jako slabou útěchu by skupina mohla přijmout pozdější případnou spolupráci s Beatles při veřejném vystoupení v The Plaza Ballroom v Old Hill.

Později roku 1963, Nicky Jamesovi bylo nabídnuto sepsání smlouvy s Pye Records a to definitivně končilo jeho vztah s Denny Laine & The Diplomats. The Diplomats pokračovali jako čtyřčlenná skupina a na krátký čas získali místního zpěváka Buddy Ash jako náhradu za Nicky Jamese. Přestože měli množství objednávek a příležitostných vystoupení i v místní TV, zpěvák Denny Laine se stal pro nedostatek obchodního úspěchu zcela skeptický a pro další práci ve skupině ztratil zájem. Na začátku r. 1964 začal Denny Laine nacvičovat s novou skupinou v Birminghamu nazvanou R&B Preachers (brzy na to se stali Moody Blues) a v květnu 1964 se navždy rozešel s Diplomaty plně soustředěn na práci na novém projektu. The Moody Blues, poté co navázali úzký kontakt s firmou Decca Records, dosáhli světové slávy na konci r. 1964 se svou nahrávkou "Go Now", která se vyšplhala na první místa světových hitparád.

The Diplomats se rozhodli pokračovat, když jako náhrady přišli do skupiny zpěvák Jim Onslow z Harbourne, a kytarista Mike Hopkins, oba bývalí členové skupiny Gerry Levene & The Avengers. Ačkoli Diplomaté byli žádaní v oblasti Midlands, ztráta Dennyho Laina jako frontmana a hybné síly skupiny se stala navždy zřejmá a skupina začala ztrácet směr. Koncem r. 1964, Diplomaté skončili a rozdělili se: Phil Ackrill odešel z hudební scény a Jim Onslow vytvořil další skupinu, zatímco Bev Bevan se přidal k Carl Wayne & The Vikings pro turné do Německa (začátek r. 1965). Steve Horton se později připojil k doprovodné skupině The Valets Keitha Powella.

Bev Bevan nakonec našel slávu jako bubeník v The Move a stal se pak také zakládajícím členem The Electric Light Orchestra, skupiny, která se stala jednou z nejúspěšnějších rockových skupin 70. let. Mike Hopkins se stal členem Birminghamské skupiny Lemon Tree a v r. 1970 nahradil Jeffa Lynna v The Idle Race.

Ačkoli Denny Laine opustil Moody Blues již v r.1966, nakonec přijal v r. 1970 nabídku připojit se k Paulu a Lindě McCartney a stal se zakládajícím členem The Wings, skupiny, která asi 10 roků požívala mezinárodního úspěchu. Denny Laine byl také spoluautorem s Paulem Mccartneyem písně "Mull Of Kintyre", která se stala jednou z nejprodávanějších nahrávek všech dob.

Hudebníci skupiny:

    Denny Laine - lead vocal, guitar (left in 1964)
    Phil Ackrill - guitar, vocal
    Bev Bevan - drums
    Dave Wheeland - bass guitar (left in 1962)
    Steve Horton - bass guitar (joined in 1962)
    Nicky James - lead vocal (joined in 1962 - left in 1963)
    Mike Hopkins - guitar (joined in 1964)
    Jim Onslow - vocal (joined in 1964)
Birmingham Main
   
E-mail
janbraum@volny.cz