Jan Braum, osobní stránky
 Úvod . České Budějovice . Novohradsko . Chalupaření . Literatura faktu . Bonsai . Podzemí 
Mike Sheridan & The Nightriders

Biografie:

Nightriders Tato skupina byla na začátku šedesátých let jednou z nejznámějších v Birminghamu a byla významný také proto, že ve skupině přechodně působili dva z nejslavnějších Birminghamských hudebníků 60. a 70. let, jmenovitě Roy Wood a Jeff Lynne.

Mike Tyler odstartoval svou hudební kariéru v mladém věku hrou na klavír v hospodě v Kings Heath. Poté, co se účastnil a vyhrál místní talentovou soutěž, dostal nabídku připojit se ke skopině Billy King a Nightriders (1958), které využil a zároveň si změnil své umělecké jméno na Sheridan. Skupina si brzy zíkala mnoho místních příznivců a po různých personálních změnách se Mike Sheridan stal vedoucím zpěvákem a frontman skupiny. S The Nightriders také také působil jako vedoucí kytarista Alan 'Big Al' Johnson, který byl zároveň manažerem Burton's tailors v Corporation Street a kytarista Dave Prichard ze skupiny jménem The Planets. Bubeník Roger Spencer přišel ze skupiny zvané The Hound Dogs. Basovým kytaristou byl Brian Cope. Mike Sheridan and The Nightriders brzy získali reputaci v Birminghamu a okolí jako jedna z nejlepších skupin na hudební scéně té doby.

Producent Cliffa Richarda & Shadows Norrie Paramour přicestoval v červnu 1963 do Birminghamu, aby si prověřil místní beatové skupiny v Moat House Club na Bull Ring. Ze 13 skupin, které byly doporučeny, bylo Paramourem vybráno pět vč. Nightriders pro nahrávání v Columbia Records.

Nightriders První vydanou nahrávkou skupiny Mike Sheridan & Nightriders byla skladba "Tell Me What You're Gonna Do". Na konci roku 1963 opustil skupinu Brian Cope a byl nahrazen Gregem Mastersem, do té doby hrajícím ve skupině The Dominators and The G Men. Příští singl nahraný Nightriders ve slavné Abbey Road Studios v Londýně byl hit "Please Mister Postman" (nahraný 22. listopadu 1963 - v den zavraždění prezidenta Kennedyho), a ačkoli tato skladba nebyla zanesena v tabulkách, prodávala se dobře místně a pro skupinu to znamenalo zviditelnění a zvýšení popularity. Obecně vážený vedoucí kytarista Nightriders Big Al Johnson opustil soubor v r. 1964 poté, co jmenoval svým nástupcem mladého muzikanta jménem Roy Wood.

Roy Wood se narodil v Birminghamu 8. listopadu 1947. V raném věku již začal hrát na bubny a harmoniku, ke kytaře se dostal asi ve 14 letech, když byl silně ovlivněn slavnými instrumentálními skupinami jako např. The Shadows. O šest měsíců později se připojil ke své první kapele zvané The Falcons, kde hrál ve stylu rock 'n' rollu Chucka Berryho a Little Richarda. To bylo v době, kdy Roy Wood začal psát své první songy. V r. 1963 se připojil ke skupině Gerry Levene and The Avengers, skupině, ve které hrál bubeník Graeme Edge budoucí bubeník Moody Blues.

Roy Woodův vztah s Avengers trval jen asi čtyři měsíce a opustil je, aby se připojil k Mike Sheridanovým Nightriders. Wood odpověděl na inzerát v Birminghamském Post & Mail, kde byly podmínky přijetí do skupiny "... vedoucí kytarista profi skupiny, musí mít el. kovovou kytaru, VOX zesilovač a BINSON ECHO". Roy Wood byl vybrán z celého tuctu uchazečů a jeho talent jako kytaristy a zpěváka stal se okamžitě zjevným. Do vystoupení Nightriders na jevišti přinesl také oživení parodováním Donovana a Dusty Springfielda s dojmy umocněnými použitím paruky.

Sheridan's Lot První singl Nightriders nahraný s Royem Woodem (hra na kytaru a podpůrný hlas - "backing vocal") byl "What A Sweet Thing That Was"/"Fabulous", vydaný na konci r. 1964. Na začátku r. 1965 Mike Sheridan & Nightriders, jako mnoho Britských skupin začátku 60. let, odešli do Německa hrát a vystupovat na objednávku. Po svém návratu vydali další singl "Here I Stand"/"Lonely Weekends" (1965), a změnili jméno skupiny na Mike Sheridan's Lot.

Na dalším singlu, "Take My Hand", se Roy Wood střídal na místě prvního (vedoucího) hlasu s Mikem Sheridanem. Skladba "Make Them Understand" byla sice na B-straně, ale byla zároveň velmi významným obtížně publikovaným prvním počinem Roye Wooda coby skladatele a textaře. Ničím výjimečná píseň byla nazpívána ne Royem Woodem ale Mike Sheridanem vč. vynikajícího kytarového přednesu.

Nightriders Po následném neúspěchu jinak vynikajícího singlu "Don't Turn Your Back On Me" na začátku r. 1966 (píseň napsaná Americkým skladatelem Jackie De Shannon a nahraná s budoucím producentem Pink Floyd Normanem Smithem), Roy Wood opustil skupinu, aby se stal zakládajícím členem nové skupiny The Move. Jeho místo bylo obsazenoo Johnny Mannem ze skupiny Carl Wayne and The Vikings a Mike Sheridan pokračoval ještě krátký čas jako frontman, než rovněž definitivně svou činnost ve skupině ukončil.

S odchodem Mike Sheridana bylo jméno skupiny zkráceno na pouhé Nightriders. Brzy potom se rozhodl odejít rovněž první kytarista Johnny Mann a nahradil ho mladý kytarista Jeff Lynne, který bydlel v Shard Endu, a ke skupině se připojil po odpovědi na reklamu v místních novinách. První skupina, ve které Lynn působil, se jmenovala The Andicaps, když a předtím byl členem skupiny Chads (původně známé jako The Sundowners). Po vydání posledního singlu Nightriders, byla skupina přejmenována na The Idle Race, po němž následovala i změna v hudebním stylu.

Mike Sheridan pokračoval ve vystupování ještě nějaký čas jako Mike Sheridan's New Lot se sestavou hráčů : Joe Dignam bubny, kytaristé Pepe Oliver a Terry Wallace (Carl Wayne a Vikings) a Colin Timmins basová kytara. V r. 1966 vydali svůj jediný singl. Mike Sheridan se později spojil s basovým kytaristou ze skupiny The Move Rickem Pricem, aby vytvořili novou skupinu Sheridan-Price, se kterou nahráli album Sight and Sound. Mike Sheridan odešel z hudební scény začátkem 70. let a založil úspěšnou firmu prodávající brambory. V r. 1980 se vrátil s novým souborem, hrajícím v 60. letech stylovou hudbu a je stále ještě známým a hodně respektovaným umělcem v Birminghamské oblasti spolu se svou manželkou Suzi Sheridan.


Sestava skupiny:

Mike Sheridan - lead vocal (left 1966)
Brian Cope - bass guitar (left 1963)
Al Johnson - lead guitar (left 1964)
Dave Prichard - guitar, vocals
Roger Spencer - drums
Greg Masters - bass guitar, vocals (joined 1963)
Roy Wood - lead guitar, vocals (joined 1964, left 1966)
Johnny Mann - lead guitar (joined & left 1966)
Jeff Lynne - lead guitar, vocals (joined 1966)

Nahrávky 60. let

Přes několik změn názvu, 'Nightriders' nikdy nevydali řádné album, jen hrstku singlů. To byla situace, která postihovala řadu tehdejších kapel. Nicméně, vynikající soubor jejich singlů byl vydán ve Spojeném království na LP desce téměř dvacet roků později během 80. let (Edsel Records).

Singly:

Mike Sheridan and The Nightriders

Strana AStrana BVydáno
Tell Me What You're Gonna DoNo Other Guy(Columbia DB 7141) 1963
Please Mr. PostmanIn Love(Columbia DB 7183) 1963
What A Sweet Thing That WasFabulous(Columbia DB 7302) duben 1964
Here I StandLonely Weekends(Columbia DB 7462) leden 1965

Mike Sheridan's Lot

Strana AStrana BVydáno
Take My HandMake Them Understand(Columbia DB 7677) září 1965
Don't Turn Your Back On MeStop, Look And Listen(Columbia DB 7798) leden 1966

The Nightriders

Strana AStrana BVydáno
It's Only The DogYour Friend(Polydor 56116) listopad 1966
(nahráno s Jeffem Lynnem)

Album:

Mike Sheridan And The Nightriders / Mike Sheridan's Sheridan's Lot

TitulVydánoPoznámka
Mike Sheridan & The Nightriders: Birmingham Beat Edsel Records ED 120Fantastická sbírka obsahující všechny singly a obsáhlé poznámky a obrázky


Birmingham Main
   
E-mail
braum.jan@gmail.com