Jan Braum, osobní stránky
 Úvod . České Budějovice . Novohradsko . Chalupaření . Literatura faktu . Bonsai . Podzemí 
The Steve Gibbons Band

Biografie:

Steve Gibbons Rocková legenda Steve Gibbons působil v hudebním "show-businessu" celé čtyři dekády, ve kterých se vystřídala řada hudebních skupin a především stylů a ve ktarých přesto Steve Gibbons nepřestal být sám sebou. Slova jako umění, charisma, houževnatost, čestnost a bezúhonost můžeme spojit s tímto umělcem. Byl vždy opravdovým rockerem již od roku 1958, který lze považovat za jeho startovní.

Jeho kreativita jako skladatele je zrcadlena v množství písní, které napsal, a ve 14 albech (nepočítaje "největší hity", singly, EP a pohostinská vystoupení) a v prodejnosti své hudby, kterou předčil řadu jiných rockových hvězd. Jen třeba v malé zemi jakou je Švédsko (kolem 8 miliónů obyvatel), bylo prodáno přes 100 000 kusů jeho alba "Down in the Bunker".

Jedna z nejpozoruhodnějších písní Steve Gibbonse je titulní skladba pro sólovém albu "One of the Boys" Rogera Daltreye ("The Who"). Přidáme-li k tomuto materiálu Steveovu vitalitu, charisma a jeho pověstí umělce, doprovázeného někdy tvrdým jindy do country stylu laděným ale přesto klasickým rock & rollovým bandem, je snadné pochopit, proč Steve Gibbons má takové loajální a stále rostoucí publikum.

Bez ohledu na dějiště, zda to byl klub, hospoda, festival nebo Newyorkský Madison Square Garden, Steve měl vždy kouzlo či moc uchvátit celé obecenstvo. Fanoušci i profesionální hudebníci mají úctu ke "Steve Gibbons Bandu", který je jeden z nejtrvalejších a nejlepších v oblast rockn'rollu. Ať již jako sólový umělec se svou akustickou kytarou, nebo vedoucí-frontman skupiny Steve Gibbons Band, nebo sám doprovázen velkým orchestrem, Steve je na podiu jako výkonný umělec všude stejně doma.

Steve Gibbons Jeho publikum je různorodé: od motocyklových nadšenců až po davy přívrženců jazzu. Mnoho muzikantů, kteří měli co do činění se skupinou "Steve Gibbons Band", po léta patřili mezi britské rock'n'rollové superstar: Trevor Burton (The Move), Denny Laine (Moody Blues, Paul Mccartney), Mike Kelly (Spooky Tooth, Joe Cocker), Robbie Blunt (Robert Plant), Alan Wickett (Paul Young's Q-Tips), Alan White (Yes), Dave Pegg (Fairport Convention, Jethro Tull), Richard Tandy (E.L.O.), Albert Lee (Eric Clapton). V roce 1970 se Steve ukázal v první ze "supergroup" - "Balls" s Trevorem Burtonem, Denny Lainem a Mike Kellym a vydali album "Short Stories".

Po rozpadu Balls, vrátil se Steve z Londýna do Birminghamu, aby se připojil v r.1971 na pouhé tři měsíce ke skupině Idle Race, ze kterých záhy vytvořil svou vlastní skupinu, The Steve Gibbons Band. Tato nová kapela hrála střídavě v klubech i hospodách až do okamžiku, než byla v r. 1975 "odhalena" Pete Townshendem of The Who. Toto vedlo k trvalému spojení The Steve Gibbons Bandu s managementem "The Who", k nahrávce jejich prvního alba "Any Road Up" u Polydoru a k turné po Británii, Evropě a USA spolu s "The Who". Hráli tedy v koncertních arénách a sdíleli podia s aktéry jako např. Little Feat, Lynard Skynard, E.L.O., J. Geils a Nils Lofgren.

Vítěz anglické hitparády Top10 "Tulane" vedl k vydání dalších tří alb s Polydorem. Bylo to podruhé, co se podařilo Steveovi dosáhnout vrcholu v britské Top10 - první byla jeho nahrávka debutující v 1965 s The Uglys, jehož "Wake Up My Mind" (dosáhla 1. místo v Austrálii). Po změně v obsazení v r. 1981, nahrála skupina The Steve Gibbons Band "Saints & Sinners" pro RCA a později přijala dokonce pozvání k turné do Německé Demokratické Republiky, aby se tak stla první západní rockovou kapelou koncertující ve střediskových městech Východního Německa (tehdejší NDR).

V 80. a 90. letech pokračovala kapela ve veřejném vystupování a vydala devět alb. Vzdálenosti ujeté kapelou a jejím legendárním hudebníkem Stevem Gibbonsem prý soupeří se space shuttle programem NASA v kosmu. Fanoušci a vůbec všichni v hudebního "showbusinessu" považují Stevea Gibbonse za jednoho z největších a nejjemnějších zpěváků/skladatelů Velké Británie všech dob.

The Steve Gibbons Band

Singles
No Spitting On The Bus
Down In The Bunker
Harley Davidson
Tulane
Saint & Sinner
1981 UK LP, RCA PL25387

Saint & Sinner A1. B.S.A. (Gibbons)
A2. Loving me, loving you (Burton)
A3. ´Till i waltz again with you (Prosen)
A4. American rock 'n' Roll (Wright)
A5. Biggles flys undone (Gibbons)
B1. Social dance (Gibbons)
B2. Somebody stolen my synthesizer (Gibbons)
B3. Home frome home (Gibbons)
B4. Fiction factory (Gibbons)
B5. The rugged rock (Gibbons)
Musicians:
Steve Gibbons/vocals, rhythm guitar.
Trevor Burton/vocals, lead guitar, rhythm guitar, keyboards.
P.J.Wright/vocals, lead guitar, rhythm guitar, keyboards.
"Dangerous" Derek Wood/vocals, bass.
Alan "Sticky" Wickett/vocals, drums, percussion.
Al Shacklock/keyboards.
Nick Pentelow/sax.
Chris Barber/trombone.
Mike Cotton/trumpet.
Geraint Watkins/accordian, keyboards.

Produced by Alan Shacklock at Ramport studios.
Engineers Mark Dodson and Butch Yates.

Birmingham Main
   
E-mail
braum.jan@gmail.com