Jan Braum, osobní stránky
 Úvod . České Budějovice . Novohradsko . Chalupaření . Literatura faktu . Bonsai . Podzemí 
The Uglys

Biografie:

The Uglys "The Uglys" byla známá Birminghamská skupina, jedna z prvních, která doznala své slávy v šedesátých létech. Obsazení skupiny se hodně měnilo (viz níže).

Skupina The Uglys vznikla na konci padesátých let z party mladých muzikantů říkajících si The Dominettes, z nichž těmi staršími členy byli Roy Bates, Bob Burlison, Mick Burrows, Jimmy Holden, John Hustwayte (jeho bratr byl členem skupiny Pata Waynea The Deltas) a zpěvák Colin Smith. Novým zpěvákem se později stal Steve Gibbons, instalatérský učeň z Harbourne, který se připojil k Dominettes v r. 1960, když nahradil Colina Smitha. Colin Smith odešel od Dominettes, aby se přidal k doprovodné skupině Jimmy Powella. Colin Smith si později změnil své jméno na Carl Barron a stal se zpěvákem u The Cheetahs. První vystoupení fandy Elvise Presleye, Steve Gibbonse, se skupinou bylo v California Pub blízko Weoley Castle.

The Dominettes rock The Grotto in 1963 Pravidelným dějištěm pro The Dominettes na začátku šedesátých let byl Grotto Club na Bromsgove Street a The Cecilia Coffee Bar v Edgbastonu. Skupina v té době hrála mnoho skladeb ve stylu R&B (Rythm & Blues), což dokonale "sedělo" stylu hudby jak vlastní skupiny tak i odvážnému hlasu Stevea Gibbonse. Ačkoli The Dominettes měli tvrdší zvuk než většina skupin v té době a byli občas najímáni k doprovázení vystoupení v některých pochybných striptýzových podnicích, přitahovali jako vzor k následování. Další pravidelné dějiště pro Dominettes bylo The Firebird Jazz Club na Carrs Lane v centru Birminghamu. Přestože skupina měla značnou reklamu, v r. 1963 byla přejmenována na The Uglys.

The Uglys byli nakonec schopni zabezpečit si sepsání nahrávací smlouvy se společností Pye Records company a první vydanou nahrávkou skupiny v 1965 byla originál píseň nazvaná "Wake Up My Mind", složená autory Burnet-Holden-Gibbons. Tento singl zviditelnil skupiny i svým sociálně laděným textem (na rozdíl od textů jiných skupin té doby). Překvapivě, nahrávka se neprodávala dobře v Británii, ale byla velkým hitem na Australském žebříčku. Druhým singlem Uglys vydaným ve stejném roce byla píseň nazvaná "It’s Alright", ani ta se ale neudržela na britském žebříčku dlouho.

The Uglys Další singly Uglys byly vydány mezitím v r. 1965 a 1967 vč. velké verze "End Of The Season", písně složené Rayem Daviesem (The Kinks). Během tohoto času došlo k četným změnám v sestavě hráčů skupiny, zahrnující nahrazení Johna Hustwayte s Dave Peggem na basové kytaře (přišel od Ian Campbell Group, kde byl nahrazen Davem Morganem). Dave Pegg pozdněji přešel k Fairport Convention a Dave Morgan se připojil ke Carlu Wayne z The Move a složili píseň "Something", která byla vydána na b-straně singlu The Move "Blackberry Way".

Dále opustil skupinu kytarista Bob Burnett a byl nahrazený Rogerem Hillem, který byl v zase v zápětí nahrazen Williamem Hammondem, který zůstal až do konce. Bubeník Jimmy Holden byl nahrazen Keithem Smartem, který přišel ze skupiny s názvem The Lemon Tree (a později přešel k Roy Wood’s Wizzard). Další člen, který přišel k Uglys a ktarý měl silnou vazbu k The Move byl hráč na klávesy Richard Tandy (také hrál na klávesy v "Blackberry Way" od The Move a nakonec se připojil ke slavným The Electric Light Orchestra.

Na konci šedesátých let byl jediný zbývající původní člen Skupiny The Uglys zpěvák Steve Gibbons. V r. 1969 se spojil s kytaristou skupiny The Move Trevorem Burtonem a v dubnu toho roku spolu utvořili novou skupinu nazvanou Balls spolu s zpěvákem/kytaristou Denny Lainem (předtím z Moody Blues). Projekt žil relativně krátce a poté, co vydali sólové album, připojil se Steve Gibbons k pozdní sestavě hráčů z Idle Race. Z toho se pak na začátku roku 1970 vyvinul nový projekt - The Steve Gibbons Band. Hned na začátku se proslavili hitem "Tulane" s Chuckem Berrym. V r. 1976 podnikli rozsáhlé turné v USA. Steve Gibbons sám pak do dnešního dne stále aktivně působí na hudební scéně v Birminghamu.


Sestava skupiny:

Line-up A:
Bob Burnett - guitar
Steve Gibbons - lead vocal
John Gordon - organ
Jim Holden - drums
John Hustwayte - bass guitar
Line-up B:
Steve Gibbons - lead vocal
Jim Holden - drums
Roger Hill - guitar
Jimmy O'Neil - piano
Dave Pegg - bass guitar
Line-up C:
Steve Gibbons - lead vocal
William Hammond - guitar
Dave Morgan - bass guitar
Keith Smart - drums
Richard Tandy - piano
(Trevor Burton - guitar)

Nahrávky The Uglys (60. léta)

Singly:
  • Wake Up My Mind / Ugly Blues (Pye 7N 15858) 1965
  • It's Alright / A Friend (Pye 7N 15968) 1965
  • A Good Idea / The Quiet Explosion (Pye 7N 17027) 1966
  • End Of The Season / Can't Recall Her Name (Pye 7N 17178) 1966
  • Real Good Girl / And The Squire Blew His Horn (CBS 2933) 1967
  • I See The Light / Mary Cilento (MGM MGM 1465) 1969

Birmingham Main
   
E-mail
braum.jan@gmail.com