Jan Braum, osobní stránky
 Úvod . České Budějovice . Novohradsko . Chalupaření . Literatura faktu . Bonsai . Podzemí 
Jeff Lynne    Jeff Lynne

Jeff Lynne & Tom Petty

Tom Petty - Full Moon Fever

"Full Moon Fever"

Skladby:

Free Fallin'
I Won't Back Down
Love Is A Long Road
A Face In The Crowd
Runnin' Down A Dream
Feel A Whole Lot Better
Yer So Bad
Depending On You
The Apartment Song
Alright For Now
A Mind With A Heart Of Its Own
Zombie Zoo


Singly

Don't Treat Me Like A Stranger
Down The Line

Náhodné setkání Toma Pettyho a Jeffa Lynna u Los Angeles na červené se ukázalo být velmi šťastné a produktivní. Pocta pro "Full Moon Fever" přetrvala roky.

"Full Moon Fever" se zařadilo jako jedno z neúspěšnějších alb do Top100 podle Rolling Stone magazinu, a bylo také označeno za "...největší nahrávku, kterou kdy Heartbreakers udělali." Bylo třikrát za sebou platinové a bylo nominováno za Album roku v r. 1990 proti "TRAVELING WILBURYS VOLUME ONE". Nakonec ale obě alba prohrála s Bonnií Raitt's "Nick Of Time".

"Full Moon Fever" mělo pro svou znamenitost všechny předpoklady stát se pro veřejnost klasikou. Většina skladeb tohoto alba se ale rozpadla na klasické rockové rozhlasové singly, mnohé z nich je možno slyšet v rozhlase ještě i nyní. V roce 2000 zařadil Rolling Stone poll skladbu "Free Fallin'" jako 72. nejlepší z oblíbených písní všech dob. Tato skladba byla také na seznamu písní, které byly přechodně v rozhlase zakázány po 11. září po teroristických útocích v USA.

"Full Moon Fever" bylo původně titulováno jako "Písně z garáže", pravděpodobně vzhledem k faktu, že mnoho z alba bylo nahráno v "Mike Campbell's garáži". Vydáno bylo nakonec na jaře 1989 ve chvíli, kdy Wilburys album stále "letělo" a "You Got It" Roye Orbisona ("Mystery Girl") bylo na vrcholu.

Dvě nahrávky ze studiových "sessions" vyšly jako singly. "Don't Treat Me Like A Stranger" byla prémiovou skladbou na "I Won't Back Down" (UK CD singl). Skladba "Down the Line" byla jako "bonus track" na "Free Fallin'" (US singl) a na "Runnin' Down A Dream" (UK singl).

V 1998 bylo album "Full Moon Fever" vydáno na nyní již zaniklém Mobile Fidelty Sound Labs Gold Disc label. Na VHS bylo vydáno MCA Home Video (MCAV-85500), obsahovalo všech pět videoklipů z alba: "I Won't Back Down", "Runnin' Down A Dream", "Free Fallin'", "A Face In The Crowd" a "Yer So Bad".Into The Great Wide Open

(CD 1992)

"Into the Great Wide Open"

Skladby:

Learning To Fly
King's Highway
Into The Great Wide Open
Two Gunslingers
The Dark Of The Sun
All Or Nothin'
All The Wrong Reasons
Too Good To Be True
Out In The Cold
You and I WIll Meet Again
Makin' Some Noise
Built To Last

Asi to byl opravdu dobrý nápad pokračovat v počaté spolupráci Petty-Lynn. Album "Into The Great Wide Open" bylo vydáno v létě 1991 krátce po singlu "Learning To Fly". Tolik úspěšné nebylo, ale jen krůček za "Full Moon Fever". Nahrávky pro náročné, téměř duchovní, povznášející, vážné. Každá píseň je vynikající. Neuvěřitelná síla textů. O albu se předpokládalo, že bude album samých velkých hitů. Nebylo...


Jeff Lynne - úvodní stránka

Birmingham Main
   
E-mail
braum.jan@gmail.com